| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.135" (3.43mm) |
| Diameter - Outside: | 1.100" (27.94mm) |
| Diameter - Inside: | 0.830" (21.08mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 4.500" (114.30mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 34.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
73009CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 2.50,W= .250 |
In Stock: 125 $41.72000 |
|
72886SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 2.50,W= .156 |
In Stock: 122 $41.72000 |
|
NN-20CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.031,L= 2.19,W= .230 |
In Stock: 478 $41.88000 |
|
837CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.000,L=12.00,W= .225 |
In Stock: 181 $42.26000 |
|
73182CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.906,L=10.00,W= .281 |
In Stock: 149 $42.27000 |
|
72857SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 3.00,W= .187 |
In Stock: 119 $43.68000 |
|
S-993CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.625,L= 3.88,W= .262 |
In Stock: 287 $44.41000 |
|
72938SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 4.50,W= .148 |
In Stock: 215 $44.52000 |
|
72992CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 6.00,W= .207 |
In Stock: 192 $44.64000 |
|
4366CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.250,L= 5.75,W= .438 |
In Stock: 614 $44.68000 |