| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.177" (4.50mm) |
| Diameter - Outside: | 1.225" (31.12mm) |
| Diameter - Inside: | 0.871" (22.12mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 209.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-1603CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.484,L= 1.53,W= .206 |
In Stock: 117 $34.93000 |
|
72944SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 2.50,W= .156 |
In Stock: 1,478 $35.27000 |
|
72678SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 5.00,W= .112 |
In Stock: 126 $35.27000 |
|
73010CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 3.00,W= .250 |
In Stock: 122 $35.36000 |
|
72871CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.580,L= 6.00,W= .207 |
In Stock: 339 $35.53000 |
|
72612SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.31,W= .142 |
In Stock: 103 $35.59000 |
|
73017CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.187,L= 4.00,W= .207 |
In Stock: 164 $35.79000 |
|
72906CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 4.00,W= .177 |
In Stock: 206 $35.90000 |
|
73028CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.187,L= 8.00,W= .218 |
In Stock: 125 $36.07000 |
|
72765CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 5.00,W= .207 |
In Stock: 150 $36.18000 |