| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.207" (5.26mm) |
| Diameter - Outside: | 1.580" (40.13mm) |
| Diameter - Inside: | 1.166" (29.62mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 6.000" (152.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 79.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72612SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.31,W= .142 |
In Stock: 103 $35.59000 |
|
73017CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.187,L= 4.00,W= .207 |
In Stock: 164 $35.79000 |
|
72906CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 4.00,W= .177 |
In Stock: 206 $35.90000 |
|
73028CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.187,L= 8.00,W= .218 |
In Stock: 125 $36.07000 |
|
72765CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 5.00,W= .207 |
In Stock: 150 $36.18000 |
|
72481SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .148 |
In Stock: 119 $36.18000 |
|
72922SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 5.00,W= .218 |
In Stock: 907 $36.42000 |
|
72729SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .162 |
In Stock: 490 $36.43000 |
|
72843SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.00,W= .177 |
In Stock: 231 $36.43000 |
|
72990CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 5.00,W= .207 |
In Stock: 1,458 $36.77000 |