| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Oil Tempered |
| Wire Diameter: | 0.218" (5.54mm) |
| Diameter - Outside: | 2.187" (55.55mm) |
| Diameter - Inside: | 1.751" (44.48mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 8.000" (203.20mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 38.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72765CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 5.00,W= .207 |
In Stock: 150 $36.18000 |
|
72481SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .148 |
In Stock: 119 $36.18000 |
|
72922SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 5.00,W= .218 |
In Stock: 907 $36.42000 |
|
72729SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .162 |
In Stock: 490 $36.43000 |
|
72843SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.00,W= .177 |
In Stock: 231 $36.43000 |
|
72990CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 5.00,W= .207 |
In Stock: 1,458 $36.77000 |
|
72480SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .148 |
In Stock: 212 $36.85000 |
|
72870SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.580,L= 5.50,W= .207 |
In Stock: 970 $37.69000 |
|
72968CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 3.00,W= .177 |
In Stock: 1,379 $37.84000 |
|
72908CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 5.00,W= .177 |
In Stock: 126 $38.30000 |