| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.207" (5.26mm) |
| Diameter - Outside: | 1.580" (40.13mm) |
| Diameter - Inside: | 1.166" (29.62mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 5.500" (139.70mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 73.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72968CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 3.00,W= .177 |
In Stock: 1,379 $37.84000 |
|
72908CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 5.00,W= .177 |
In Stock: 126 $38.30000 |
|
10015CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.625,L= 1.63,W= .312 |
In Stock: 246 $38.77000 |
|
TA-2138CSCentury Spring Corp. |
LO= 2.438, SO= 1.906, W= 0.187 |
In Stock: 323 $38.94000 |
|
72924CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 6.00,W= .218 |
In Stock: 259 $39.00000 |
|
72930CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 5.00,W= .234 |
In Stock: 125 $39.00000 |
|
72935SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 3.00,W= .148 |
In Stock: 120 $39.22000 |
|
4347CSCentury Spring Corp. |
COMP O=3.375,L= 5.25,W= .192 |
In Stock: 123 $39.35000 |
|
72984CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 6.00,W= .192 |
In Stock: 158 $39.44000 |
|
73188CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.906,L=10.00,W= .312 |
In Stock: 117 $39.64000 |