| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.187" (4.75mm) |
| Diameter - Outside: | - |
| Diameter - Inside: | 1.530" (38.86mm) |
| Diameter - Small Outside: | 1.906" (48.41mm) |
| Diameter - Large Outside: | 2.438" (61.93mm) |
| Free Length: | 3.000" (76.20mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 39.1 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72924CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 6.00,W= .218 |
In Stock: 259 $39.00000 |
|
72930CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 5.00,W= .234 |
In Stock: 125 $39.00000 |
|
72935SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 3.00,W= .148 |
In Stock: 120 $39.22000 |
|
4347CSCentury Spring Corp. |
COMP O=3.375,L= 5.25,W= .192 |
In Stock: 123 $39.35000 |
|
72984CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 6.00,W= .192 |
In Stock: 158 $39.44000 |
|
73188CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.906,L=10.00,W= .312 |
In Stock: 117 $39.64000 |
|
73076CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.437,L= 7.00,W= .283 |
In Stock: 252 $40.47000 |
|
73077CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.437,L= 8.00,W= .281 |
In Stock: 120 $40.47000 |
|
72989CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 4.50,W= .207 |
In Stock: 167 $40.72000 |
|
72834SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.50,W= .162 |
In Stock: 157 $40.78000 |