| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.135" (3.43mm) |
| Diameter - Outside: | 1.460" (37.08mm) |
| Diameter - Inside: | 1.190" (30.23mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.500" (88.90mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 26.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72782SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 5.00,W= .177 |
In Stock: 107 $34.65000 |
|
72744SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.00,W= .177 |
In Stock: 231 $34.72000 |
|
S-1603CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.484,L= 1.53,W= .206 |
In Stock: 117 $34.93000 |
|
72944SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 2.50,W= .156 |
In Stock: 1,478 $35.27000 |
|
72678SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 5.00,W= .112 |
In Stock: 126 $35.27000 |
|
73010CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 3.00,W= .250 |
In Stock: 122 $35.36000 |
|
72871CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.580,L= 6.00,W= .207 |
In Stock: 339 $35.53000 |
|
72612SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.31,W= .142 |
In Stock: 103 $35.59000 |
|
73017CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.187,L= 4.00,W= .207 |
In Stock: 164 $35.79000 |
|
72906CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 4.00,W= .177 |
In Stock: 206 $35.90000 |