| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.135" (3.43mm) |
| Diameter - Outside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Inside: | 0.705" (17.91mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 4.000" (101.60mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 50.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72601SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.50,W= .135 |
In Stock: 207 $33.81000 |
|
72473SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .135 |
In Stock: 173 $33.81000 |
|
72870CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.580,L= 5.50,W= .207 |
In Stock: 520 $34.00000 |
|
72915CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 4.50,W= .192 |
In Stock: 610 $34.02000 |
|
72916CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 5.00,W= .192 |
In Stock: 212 $34.02000 |
|
844CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.750,L=12.00,W= .192 |
In Stock: 332 $34.36000 |
|
72804SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 3.50,W= .135 |
In Stock: 255 $34.51000 |
|
72782SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 5.00,W= .177 |
In Stock: 107 $34.65000 |
|
72744SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.00,W= .177 |
In Stock: 231 $34.72000 |
|
S-1603CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.484,L= 1.53,W= .206 |
In Stock: 117 $34.93000 |