| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.206" (5.23mm) |
| Diameter - Outside: | 4.125" (104.78mm) |
| Diameter - Inside: | 3.713" (94.31mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 4.000" (101.60mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 17.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B17-200CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.468,L= 3.28,W= .118 |
In Stock: 132 $28.97000 |
|
3494CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.796,L= 4.38,W= .250 |
In Stock: 137 $29.00000 |
|
804CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L=12.00,W= .207 |
In Stock: 362 $29.08000 |
|
72911CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 2.50,W= .192 |
In Stock: 885 $29.12000 |
|
72472SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .135 |
In Stock: 166 $29.16000 |
|
72976CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 2.00,W= .192 |
In Stock: 1,451 $29.21000 |
|
72742SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 6.00,W= .162 |
In Stock: 492 $29.32000 |
|
72600SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.00,W= .135 |
In Stock: 156 $29.70000 |
|
72977CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 2.50,W= .192 |
In Stock: 1,437 $29.71000 |
|
72851CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 4.00,W= .177 |
In Stock: 1,097 $29.80000 |