| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.177" (4.50mm) |
| Diameter - Outside: | 1.460" (37.08mm) |
| Diameter - Inside: | 1.106" (28.09mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 4.000" (101.60mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 75.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
4017CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .921,L=19.75,W= .145 |
In Stock: 204 $30.20000 |
|
S-1662CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.375,L= 4.16,W= .156 |
In Stock: 121 $30.22000 |
|
72799SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 4.00,W= .125 |
In Stock: 239 $30.24000 |
|
10680CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.172,L= 2.00,W= .162 |
In Stock: 225 $30.24000 |
|
72802SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.50,W= .135 |
In Stock: 546 $30.43000 |
|
72925SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 2.50,W= .234 |
In Stock: 204 $30.43000 |
|
72862SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 5.00,W= .187 |
In Stock: 114 $30.43000 |
|
72778SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 3.50,W= .177 |
In Stock: 185 $30.62000 |
|
72986CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 3.00,W= .207 |
In Stock: 198 $30.65000 |
|
11997CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.359,L=10.44,W= .178 |
In Stock: 109 $30.68000 |