| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.207" (5.26mm) |
| Diameter - Outside: | 1.937" (49.20mm) |
| Diameter - Inside: | 1.523" (38.68mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.000" (76.20mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 118.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
11997CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.359,L=10.44,W= .178 |
In Stock: 109 $30.68000 |
|
72882SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 1.50,W= .156 |
In Stock: 102 $31.00000 |
|
3375CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.953,L= 5.25,W= .312 |
In Stock: 102 $31.06000 |
|
72967CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 2.50,W= .177 |
In Stock: 139 $31.44000 |
|
72479SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .148 |
In Stock: 880 $31.51000 |
|
4000CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.250,L=19.00,W= .125 |
In Stock: 140 $31.53000 |
|
72662SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.50,W= .105 |
In Stock: 1,189 $31.56000 |
|
72663SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 5.00,W= .105 |
In Stock: 734 $31.56000 |
|
10259CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.703,L=10.25,W= .243 |
In Stock: 169 $31.77000 |
|
72994CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 2.50,W= .225 |
In Stock: 116 $31.84000 |