| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.192" (4.88mm) |
| Diameter - Outside: | 1.687" (42.85mm) |
| Diameter - Inside: | 1.303" (33.10mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.500" (63.50mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 131.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72472SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .135 |
In Stock: 166 $29.16000 |
|
72976CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 2.00,W= .192 |
In Stock: 1,451 $29.21000 |
|
72742SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 6.00,W= .162 |
In Stock: 492 $29.32000 |
|
72600SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.00,W= .135 |
In Stock: 156 $29.70000 |
|
72977CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 2.50,W= .192 |
In Stock: 1,437 $29.71000 |
|
72851CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 4.00,W= .177 |
In Stock: 1,097 $29.80000 |
|
4017CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .921,L=19.75,W= .145 |
In Stock: 204 $30.20000 |
|
S-1662CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.375,L= 4.16,W= .156 |
In Stock: 121 $30.22000 |
|
72799SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 4.00,W= .125 |
In Stock: 239 $30.24000 |
|
10680CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.172,L= 2.00,W= .162 |
In Stock: 225 $30.24000 |