| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.207" (5.26mm) |
| Diameter - Outside: | 1.225" (31.12mm) |
| Diameter - Inside: | 0.811" (20.60mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.500" (63.50mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 384.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-1675CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.125,L= 4.13,W= .149 |
In Stock: 184 $28.74000 |
|
72774CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 5.25,W= .162 |
In Stock: 247 $28.90000 |
|
4406CSCentury Spring Corp. |
COMP O=4.125,L= 4.00,W= .206 |
In Stock: 178 $28.95000 |
|
B17-200CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.468,L= 3.28,W= .118 |
In Stock: 132 $28.97000 |
|
3494CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.796,L= 4.38,W= .250 |
In Stock: 137 $29.00000 |
|
804CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L=12.00,W= .207 |
In Stock: 362 $29.08000 |
|
72911CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 2.50,W= .192 |
In Stock: 885 $29.12000 |
|
72472SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .135 |
In Stock: 166 $29.16000 |
|
72976CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 2.00,W= .192 |
In Stock: 1,451 $29.21000 |
|
72742SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 6.00,W= .162 |
In Stock: 492 $29.32000 |