| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.135" (3.43mm) |
| Diameter - Outside: | 1.460" (37.08mm) |
| Diameter - Inside: | 1.190" (30.23mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 47.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-1508CSCentury Spring Corp. |
COMP O=3.750,L= 3.00,W= .207 |
In Stock: 258 $28.15000 |
|
3414CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.515,L= 8.50,W= .225 |
In Stock: 105 $28.19000 |
|
72845CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.50,W= .177 |
In Stock: 549 $28.46000 |
|
72872SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 1.50,W= .135 |
In Stock: 117 $28.53000 |
|
72926CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 3.00,W= .234 |
In Stock: 119 $28.57000 |
|
72760CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.50,W= .207 |
In Stock: 222 $28.70000 |
|
S-1675CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.125,L= 4.13,W= .149 |
In Stock: 184 $28.74000 |
|
72774CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 5.25,W= .162 |
In Stock: 247 $28.90000 |
|
4406CSCentury Spring Corp. |
COMP O=4.125,L= 4.00,W= .206 |
In Stock: 178 $28.95000 |
|
B17-200CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.468,L= 3.28,W= .118 |
In Stock: 132 $28.97000 |