| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.177" (4.50mm) |
| Diameter - Outside: | 1.460" (37.08mm) |
| Diameter - Inside: | 1.106" (28.09mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.500" (38.10mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 240.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72796SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.50,W= .125 |
In Stock: 127 $26.58000 |
|
72910CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 2.00,W= .192 |
In Stock: 255 $26.75000 |
|
72880SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 1.50,W= .148 |
In Stock: 134 $26.77000 |
|
S-461CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.000,L= 4.50,W= .193 |
In Stock: 721 $27.05000 |
|
72789SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 4.00,W= .112 |
In Stock: 125 $27.09000 |
|
S-346CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.203,L=16.00,W= .090 |
In Stock: 690 $27.17000 |
|
72918CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 3.00,W= .218 |
In Stock: 553 $27.17000 |
|
72963CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 4.00,W= .162 |
In Stock: 343 $27.18000 |
|
R-31CSCentury Spring Corp. |
LL O= 1.75 , W= 0.187 , L= 36 |
In Stock: 191 $27.24000 |
|
72690SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.00,W= .125 |
In Stock: 980 $27.47000 |