| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.090" (2.29mm) |
| Diameter - Outside: | 1.203" (30.56mm) |
| Diameter - Inside: | 1.023" (25.98mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 16.000" (406.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 1.6 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72918CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 3.00,W= .218 |
In Stock: 553 $27.17000 |
|
72963CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 4.00,W= .162 |
In Stock: 343 $27.18000 |
|
R-31CSCentury Spring Corp. |
LL O= 1.75 , W= 0.187 , L= 36 |
In Stock: 191 $27.24000 |
|
72690SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.00,W= .125 |
In Stock: 980 $27.47000 |
|
72800SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 1.50,W= .135 |
In Stock: 447 $27.47000 |
|
72689SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.50,W= .125 |
In Stock: 112 $27.47000 |
|
72797SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 3.00,W= .125 |
In Stock: 158 $27.51000 |
|
72571SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.50,W= .112 |
In Stock: 128 $27.51000 |
|
72925CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 2.50,W= .234 |
In Stock: 129 $27.61000 |
|
72855CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 5.00,W= .177 |
In Stock: 2,875 $27.68000 |