| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Outside: | 1.225" (31.12mm) |
| Diameter - Inside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 4.000" (101.60mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 23.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72800SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 1.50,W= .135 |
In Stock: 447 $27.47000 |
|
72689SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.50,W= .125 |
In Stock: 112 $27.47000 |
|
72797SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 3.00,W= .125 |
In Stock: 158 $27.51000 |
|
72571SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.50,W= .112 |
In Stock: 128 $27.51000 |
|
72925CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 2.50,W= .234 |
In Stock: 129 $27.61000 |
|
72855CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 5.00,W= .177 |
In Stock: 2,875 $27.68000 |
|
S-1659CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.296,L=10.38,W= .119 |
In Stock: 115 $27.74000 |
|
72809SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 5.00,W= .135 |
In Stock: 251 $27.89000 |
|
72650SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 5.00,W= .095 |
In Stock: 8,619 $27.96000 |
|
72649SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.50,W= .096 |
In Stock: 498 $27.96000 |