| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.135" (3.43mm) |
| Diameter - Outside: | 1.460" (37.08mm) |
| Diameter - Inside: | 1.190" (30.23mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 5.000" (127.00mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 18.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72650SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 5.00,W= .095 |
In Stock: 8,619 $27.96000 |
|
72649SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.50,W= .096 |
In Stock: 498 $27.96000 |
|
72687SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.75,W= .125 |
In Stock: 364 $27.97000 |
|
72686SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.50,W= .125 |
In Stock: 344 $27.97000 |
|
72801SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.00,W= .135 |
In Stock: 318 $27.97000 |
|
S-1508CSCentury Spring Corp. |
COMP O=3.750,L= 3.00,W= .207 |
In Stock: 258 $28.15000 |
|
3414CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.515,L= 8.50,W= .225 |
In Stock: 105 $28.19000 |
|
72845CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.50,W= .177 |
In Stock: 549 $28.46000 |
|
72872SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 1.50,W= .135 |
In Stock: 117 $28.53000 |
|
72926CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 3.00,W= .234 |
In Stock: 119 $28.57000 |