| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.102" (2.59mm) |
| Diameter - Outside: | 2.140" (54.36mm) |
| Diameter - Inside: | 1.936" (49.17mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 5.750" (146.05mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 3.7 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72841CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 1.50,W= .177 |
In Stock: 212 $26.56000 |
|
72796SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.50,W= .125 |
In Stock: 127 $26.58000 |
|
72910CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 2.00,W= .192 |
In Stock: 255 $26.75000 |
|
72880SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 1.50,W= .148 |
In Stock: 134 $26.77000 |
|
S-461CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.000,L= 4.50,W= .193 |
In Stock: 721 $27.05000 |
|
72789SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 4.00,W= .112 |
In Stock: 125 $27.09000 |
|
S-346CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.203,L=16.00,W= .090 |
In Stock: 690 $27.17000 |
|
72918CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 3.00,W= .218 |
In Stock: 553 $27.17000 |
|
72963CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 4.00,W= .162 |
In Stock: 343 $27.18000 |
|
R-31CSCentury Spring Corp. |
LL O= 1.75 , W= 0.187 , L= 36 |
In Stock: 191 $27.24000 |