| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.193" (4.90mm) |
| Diameter - Outside: | 1.234" (31.34mm) |
| Diameter - Inside: | 0.848" (21.54mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.250" (57.15mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 272.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72482SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.50,W= .162 |
In Stock: 2,899 $26.19000 |
|
72909CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 1.50,W= .192 |
In Stock: 1,598 $26.26000 |
|
72713SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.75,W= .148 |
In Stock: 185 $26.38000 |
|
72685SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.25,W= .125 |
In Stock: 103 $26.38000 |
|
1841CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.140,L= 5.75,W= .102 |
In Stock: 217 $26.52000 |
|
72841CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 1.50,W= .177 |
In Stock: 212 $26.56000 |
|
72796SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.50,W= .125 |
In Stock: 127 $26.58000 |
|
72910CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 2.00,W= .192 |
In Stock: 255 $26.75000 |
|
72880SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 1.50,W= .148 |
In Stock: 134 $26.77000 |
|
S-461CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.000,L= 4.50,W= .193 |
In Stock: 721 $27.05000 |