| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.167" (4.24mm) |
| Diameter - Outside: | 0.953" (24.21mm) |
| Diameter - Inside: | 0.619" (15.72mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.500" (38.10mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 430.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MM-98CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.031,L= .69,W= .150 |
In Stock: 115 $24.46000 |
|
72959CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 2.00,W= .162 |
In Stock: 1,043 $24.49000 |
|
3488CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.343,L= 7.00,W= .162 |
In Stock: 174 $24.72000 |
|
72737CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.00,W= .162 |
In Stock: 117 $24.75000 |
|
72837CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 4.00,W= .162 |
In Stock: 114 $24.75000 |
|
72859CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 4.00,W= .187 |
In Stock: 101 $24.76000 |
|
72624SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.00,W= .148 |
In Stock: 163 $24.90000 |
|
S-986CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.406,L= 3.16,W= .207 |
In Stock: 218 $25.09000 |
|
3205CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.234,L= 5.00,W= .207 |
In Stock: 118 $25.09000 |
|
72962CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 3.50,W= .162 |
In Stock: 189 $25.10000 |