| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.162" (4.11mm) |
| Diameter - Outside: | 1.937" (49.20mm) |
| Diameter - Inside: | 1.613" (40.97mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.500" (88.90mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 37.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72597SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.00,W= .135 |
In Stock: 1,934 $25.14000 |
|
72771SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 4.25,W= .162 |
In Stock: 114 $25.44000 |
|
3069CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.000,L=16.75,W= .148 |
In Stock: 206 $25.45000 |
|
S-982CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.000,L= 3.63,W= .187 |
In Stock: 250 $25.47000 |
|
72696SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.50,W= .135 |
In Stock: 593 $25.50000 |
|
72694SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .135 |
In Stock: 155 $25.50000 |
|
NN-8CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .828,L= 1.88,W= .120 |
In Stock: 734 $25.57000 |
|
72940CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 5.50,W= .148 |
In Stock: 145 $25.57000 |
|
4145CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.000,L= 4.00,W= .312 |
In Stock: 101 $25.66000 |
|
S-3073CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.140,L= 3.25,W= .187 |
In Stock: 276 $25.71000 |