| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.162" (4.11mm) |
| Diameter - Outside: | 1.225" (31.12mm) |
| Diameter - Inside: | 0.901" (22.89mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 4.000" (101.60mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 78.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72837CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 4.00,W= .162 |
In Stock: 114 $24.75000 |
|
72859CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 4.00,W= .187 |
In Stock: 101 $24.76000 |
|
72624SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.00,W= .148 |
In Stock: 163 $24.90000 |
|
S-986CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.406,L= 3.16,W= .207 |
In Stock: 218 $25.09000 |
|
3205CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.234,L= 5.00,W= .207 |
In Stock: 118 $25.09000 |
|
72962CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 3.50,W= .162 |
In Stock: 189 $25.10000 |
|
72597SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.00,W= .135 |
In Stock: 1,934 $25.14000 |
|
72771SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 4.25,W= .162 |
In Stock: 114 $25.44000 |
|
3069CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.000,L=16.75,W= .148 |
In Stock: 206 $25.45000 |
|
S-982CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.000,L= 3.63,W= .187 |
In Stock: 250 $25.47000 |