| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.192" (4.88mm) |
| Diameter - Outside: | 1.687" (42.85mm) |
| Diameter - Inside: | 1.303" (33.10mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.000" (76.20mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 106.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
802CSCentury Spring Corp. |
COMP, O=1.250, L=12.000, W=.207 |
In Stock: 117 $24.34000 |
|
72856CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.50,W= .187 |
In Stock: 1,130 $24.40000 |
|
1879CSCentury Spring Corp. |
COMP O=3.421,L= 3.84,W= .250 |
In Stock: 857 $24.44000 |
|
72777SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 3.00,W= .177 |
In Stock: 452 $24.45000 |
|
72616SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 5.00,W= .142 |
In Stock: 227 $24.45000 |
|
B18-140CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .953,L= 1.50,W= .167 |
In Stock: 252 $24.46000 |
|
MM-98CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.031,L= .69,W= .150 |
In Stock: 115 $24.46000 |
|
72959CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 2.00,W= .162 |
In Stock: 1,043 $24.49000 |
|
3488CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.343,L= 7.00,W= .162 |
In Stock: 174 $24.72000 |
|
72737CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.00,W= .162 |
In Stock: 117 $24.75000 |