| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.210" (5.33mm) |
| Diameter - Outside: | 2.312" (58.72mm) |
| Diameter - Inside: | 1.892" (48.06mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 4.250" (107.95mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 60.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-1643CSCentury Spring Corp. |
COMP O=3.828,L= 3.50,W= .120 |
In Stock: 120 $23.44000 |
|
72793SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 5.00,W= .112 |
In Stock: 565 $23.50000 |
|
72825CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 3.50,W= .156 |
In Stock: 192 $23.50000 |
|
72604CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 5.00,W= .135 |
In Stock: 199 $23.61000 |
|
11962CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .890,L= 5.56,W= .101 |
In Stock: 157 $23.63000 |
|
72681SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.25,W= .125 |
In Stock: 310 $23.69000 |
|
72590SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.00,W= .125 |
In Stock: 387 $23.73000 |
|
MM-55CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .843,L= 2.03,W= .120 |
In Stock: 386 $23.73000 |
|
72831CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 5.00,W= .156 |
In Stock: 108 $23.75000 |
|
10440CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.359,L= 3.09,W= .283 |
In Stock: 120 $23.78000 |