| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.120" (3.05mm) |
| Diameter - Outside: | 0.843" (21.41mm) |
| Diameter - Inside: | 0.603" (15.32mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.030" (51.56mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 93.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72831CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 5.00,W= .156 |
In Stock: 108 $23.75000 |
|
10440CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.359,L= 3.09,W= .283 |
In Stock: 120 $23.78000 |
|
72776SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 2.50,W= .177 |
In Stock: 884 $23.81000 |
|
72613SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.50,W= .142 |
In Stock: 246 $23.81000 |
|
72768SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 3.00,W= .162 |
In Stock: 233 $23.81000 |
|
72786SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.50,W= .112 |
In Stock: 573 $23.86000 |
|
72745CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.50,W= .177 |
In Stock: 210 $23.88000 |
|
11969CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.625,L= 2.84,W= .217 |
In Stock: 504 $23.90000 |
|
S-3157CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.750,L= 2.50,W= .192 |
In Stock: 115 $23.90000 |
|
72849CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 3.50,W= .177 |
In Stock: 260 $23.92000 |