| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.120" (3.05mm) |
| Diameter - Outside: | 3.828" (97.23mm) |
| Diameter - Inside: | 3.588" (91.14mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.500" (88.90mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 0.72 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72793SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 5.00,W= .112 |
In Stock: 565 $23.50000 |
|
72825CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 3.50,W= .156 |
In Stock: 192 $23.50000 |
|
72604CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 5.00,W= .135 |
In Stock: 199 $23.61000 |
|
11962CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .890,L= 5.56,W= .101 |
In Stock: 157 $23.63000 |
|
72681SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.25,W= .125 |
In Stock: 310 $23.69000 |
|
72590SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.00,W= .125 |
In Stock: 387 $23.73000 |
|
MM-55CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .843,L= 2.03,W= .120 |
In Stock: 386 $23.73000 |
|
72831CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 5.00,W= .156 |
In Stock: 108 $23.75000 |
|
10440CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.359,L= 3.09,W= .283 |
In Stock: 120 $23.78000 |
|
72776SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 2.50,W= .177 |
In Stock: 884 $23.81000 |