| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.177" (4.50mm) |
| Diameter - Outside: | 1.400" (35.56mm) |
| Diameter - Inside: | 1.046" (26.57mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 5.000" (127.00mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 69.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72679SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= .88,W= .125 |
In Stock: 524 $23.26000 |
|
72682SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.50,W= .125 |
In Stock: 235 $23.26000 |
|
72680SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .125 |
In Stock: 219 $23.26000 |
|
S-3161CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.125,L= 7.00,W= .135 |
In Stock: 153 $23.30000 |
|
3287CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.312,L= 4.25,W= .210 |
In Stock: 106 $23.34000 |
|
S-1643CSCentury Spring Corp. |
COMP O=3.828,L= 3.50,W= .120 |
In Stock: 120 $23.44000 |
|
72793SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 5.00,W= .112 |
In Stock: 565 $23.50000 |
|
72825CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 3.50,W= .156 |
In Stock: 192 $23.50000 |
|
72604CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 5.00,W= .135 |
In Stock: 199 $23.61000 |
|
11962CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .890,L= 5.56,W= .101 |
In Stock: 157 $23.63000 |