| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.180" (4.57mm) |
| Diameter - Outside: | 1.843" (46.81mm) |
| Diameter - Inside: | 1.483" (37.67mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 5.750" (146.05mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 44.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
4185CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.468,L= 3.75,W= .165 |
In Stock: 120 $15.53000 |
|
1683CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.406,L= 3.25,W= .211 |
In Stock: 116 $15.53000 |
|
72394SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= .88,W= .092 |
In Stock: 362 $15.54000 |
|
S-985CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L= 6.88,W= .125 |
In Stock: 206 $15.65000 |
|
11867CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.359,L= 1.47,W= .069 |
In Stock: 2,656 $15.66000 |
|
72667CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.50,W= .112 |
In Stock: 378 $15.66000 |
|
11496CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.468,L= 2.75,W= .210 |
In Stock: 156 $15.73000 |
|
4259CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L= 4.50,W= .244 |
In Stock: 119 $15.73000 |
|
11152CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.531,L= 2.19,W= .220 |
In Stock: 274 $15.77000 |
|
71839SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 1.50,W= .092 |
In Stock: 182 $15.79000 |