| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.092" (2.34mm) |
| Diameter - Outside: | 0.600" (15.24mm) |
| Diameter - Inside: | 0.416" (10.57mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.500" (38.10mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 107.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72537SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= .88,W= .096 |
In Stock: 112 $15.79000 |
|
S-456CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.312,L= 5.63,W= .109 |
In Stock: 250 $15.84000 |
|
S-3036CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.156,L= 5.50,W= .135 |
In Stock: 180 $15.86000 |
|
CC-40CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .843,L= .50,W= .060 |
In Stock: 208 $15.87000 |
|
10478CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.812,L= 3.50,W= .235 |
In Stock: 218 $15.90000 |
|
B17-132CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.078,L= 2.50,W= .026 |
In Stock: 2,587 $15.96000 |
|
11647CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .796,L= 2.88,W= .091 |
In Stock: 555 $15.96000 |
|
AA-76CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .703,L= 1.44,W= .110 |
In Stock: 320 $15.96000 |
|
DD-80CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .828,L= 2.50,W= .080 |
In Stock: 283 $15.96000 |
|
10939CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.078,L= 2.06,W= .072 |
In Stock: 279 $15.96000 |