| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.026" (0.66mm) |
| Diameter - Outside: | 1.078" (27.38mm) |
| Diameter - Inside: | 1.026" (26.06mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.500" (63.50mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 0.08 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
11647CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .796,L= 2.88,W= .091 |
In Stock: 555 $15.96000 |
|
AA-76CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .703,L= 1.44,W= .110 |
In Stock: 320 $15.96000 |
|
DD-80CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .828,L= 2.50,W= .080 |
In Stock: 283 $15.96000 |
|
10939CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.078,L= 2.06,W= .072 |
In Stock: 279 $15.96000 |
|
B18-189CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .859,L= 4.00,W= .070 |
In Stock: 273 $15.96000 |
|
2869CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.312,L= 3.50,W= .165 |
In Stock: 234 $15.96000 |
|
72127SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.50,W= .112 |
In Stock: 167 $15.96000 |
|
2688CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.109,L= 2.88,W= .200 |
In Stock: 2,183 $16.04000 |
|
2687CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.953,L= 6.38,W= .177 |
In Stock: 109 $16.04000 |
|
72417SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.25,W= .105 |
In Stock: 2,168 $16.05000 |