| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.165" (4.19mm) |
| Diameter - Outside: | 2.312" (58.72mm) |
| Diameter - Inside: | 1.982" (50.34mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.500" (88.90mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 31.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Gold Iridite |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72127SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.50,W= .112 |
In Stock: 167 $15.96000 |
|
2688CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.109,L= 2.88,W= .200 |
In Stock: 2,183 $16.04000 |
|
2687CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.953,L= 6.38,W= .177 |
In Stock: 109 $16.04000 |
|
72417SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.25,W= .105 |
In Stock: 2,168 $16.05000 |
|
72112SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.00,W= .105 |
In Stock: 1,520 $16.05000 |
|
72113SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.25,W= .105 |
In Stock: 1,312 $16.05000 |
|
72110SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= .75,W= .105 |
In Stock: 1,189 $16.05000 |
|
72111SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= .88,W= .105 |
In Stock: 529 $16.05000 |
|
72416SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .105 |
In Stock: 201 $16.05000 |
|
4191CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.734,L= 3.75,W= .160 |
In Stock: 129 $16.18000 |