| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.105" (2.67mm) |
| Diameter - Outside: | 0.720" (18.29mm) |
| Diameter - Inside: | 0.510" (12.95mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.000" (25.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 206.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72113SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.25,W= .105 |
In Stock: 1,312 $16.05000 |
|
72110SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= .75,W= .105 |
In Stock: 1,189 $16.05000 |
|
72111SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= .88,W= .105 |
In Stock: 529 $16.05000 |
|
72416SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .105 |
In Stock: 201 $16.05000 |
|
4191CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.734,L= 3.75,W= .160 |
In Stock: 129 $16.18000 |
|
72657CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.00,W= .105 |
In Stock: 1,745 $16.20000 |
|
72659CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.00,W= .105 |
In Stock: 484 $16.20000 |
|
72664CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= .88,W= .112 |
In Stock: 378 $16.20000 |
|
ST9-54CSCentury Spring Corp. |
LL O= 0.562 , W= 0.054 , L= 20 |
In Stock: 576 $16.25000 |
|
GG-79CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .687,L= 2.00,W= .070 |
In Stock: 337 $16.25000 |