| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.092" (2.34mm) |
| Diameter - Outside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Inside: | 0.791" (20.09mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.880" (22.35mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 61.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-985CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L= 6.88,W= .125 |
In Stock: 206 $15.65000 |
|
11867CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.359,L= 1.47,W= .069 |
In Stock: 2,656 $15.66000 |
|
72667CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.50,W= .112 |
In Stock: 378 $15.66000 |
|
11496CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.468,L= 2.75,W= .210 |
In Stock: 156 $15.73000 |
|
4259CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L= 4.50,W= .244 |
In Stock: 119 $15.73000 |
|
11152CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.531,L= 2.19,W= .220 |
In Stock: 274 $15.77000 |
|
71839SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 1.50,W= .092 |
In Stock: 182 $15.79000 |
|
72537SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= .88,W= .096 |
In Stock: 112 $15.79000 |
|
S-456CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.312,L= 5.63,W= .109 |
In Stock: 250 $15.84000 |
|
S-3036CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.156,L= 5.50,W= .135 |
In Stock: 180 $15.86000 |