| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.072" (1.83mm) |
| Diameter - Outside: | 0.500" (13.97mm) |
| Diameter - Inside: | 0.356" (9.04mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | - |
| Max Load: | - |
| Rate: | 2.86 lbs/in |
| End Style: | - |
| Finish: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72656CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.75,W= .105 |
In Stock: 1,288 $15.44000 |
|
B12-20CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .765,L= 1.25,W= .110 |
In Stock: 1,084 $15.46000 |
|
4306CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.328,L= 8.25,W= .177 |
In Stock: 398 $15.46000 |
|
S-1055CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .625,L= 1.19,W= .072 |
In Stock: 177 $15.46000 |
|
LL-62CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .703,L= 1.03,W= .130 |
In Stock: 160 $15.46000 |
|
3244CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.562,L= 5.00,W= .180 |
In Stock: 158 $15.53000 |
|
3304CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.843,L= 5.75,W= .180 |
In Stock: 149 $15.53000 |
|
4185CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.468,L= 3.75,W= .165 |
In Stock: 120 $15.53000 |
|
1683CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.406,L= 3.25,W= .211 |
In Stock: 116 $15.53000 |
|
72394SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= .88,W= .092 |
In Stock: 362 $15.54000 |