| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.096" (2.44mm) |
| Diameter - Outside: | 0.720" (18.29mm) |
| Diameter - Inside: | 0.528" (13.41mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.750" (44.45mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 73.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72107SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 3.00,W= .096 |
In Stock: 126 $15.26000 |
|
72378SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .080 |
In Stock: 795 $15.32000 |
|
72414SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .096 |
In Stock: 517 $15.32000 |
|
72580SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.00,W= .120 |
In Stock: 249 $15.32000 |
|
72460CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.00,W= .125 |
In Stock: 155 $15.32000 |
|
72439SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .112 |
In Stock: 153 $15.32000 |
|
72641CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.75,W= .096 |
In Stock: 1,929 $15.37000 |
|
10341CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.234,L= 6.00,W= .200 |
In Stock: 363 $15.37000 |
|
72469CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.50,W= .135 |
In Stock: 609 $15.38000 |
|
ST8-72CSCentury Spring Corp. |
LL O= 0.5 , W= 0.072 , L= 20 |
In Stock: 106 $15.43000 |