| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Outside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Inside: | 0.725" (18.42mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 94.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72439SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .112 |
In Stock: 153 $15.32000 |
|
72641CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.75,W= .096 |
In Stock: 1,929 $15.37000 |
|
10341CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.234,L= 6.00,W= .200 |
In Stock: 363 $15.37000 |
|
72469CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.50,W= .135 |
In Stock: 609 $15.38000 |
|
ST8-72CSCentury Spring Corp. |
LL O= 0.5 , W= 0.072 , L= 20 |
In Stock: 106 $15.43000 |
|
72656CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.75,W= .105 |
In Stock: 1,288 $15.44000 |
|
B12-20CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .765,L= 1.25,W= .110 |
In Stock: 1,084 $15.46000 |
|
4306CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.328,L= 8.25,W= .177 |
In Stock: 398 $15.46000 |
|
S-1055CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .625,L= 1.19,W= .072 |
In Stock: 177 $15.46000 |
|
LL-62CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .703,L= 1.03,W= .130 |
In Stock: 160 $15.46000 |