| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Hard Drawn |
| Wire Diameter: | 0.162" (4.11mm) |
| Diameter - Outside: | 1.125" (28.58mm) |
| Diameter - Inside: | 0.801" (20.35mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 7.000" (177.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 49.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-3230CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L= 3.78,W= .207 |
In Stock: 249 $12.79000 |
|
7010CSCentury Spring Corp. |
COMP, O=1.55, L=4.975, W=.225 |
In Stock: 410 $12.80000 |
|
11771CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.296,L= 2.50,W= .125 |
In Stock: 112 $12.80000 |
|
72414CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .0950 |
In Stock: 17,608 $12.81000 |
|
72393CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .085 |
In Stock: 893 $12.81000 |
|
72436SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.75,W= .112 |
In Stock: 745 $12.81000 |
|
72375SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.75,W= .081 |
In Stock: 198 $12.81000 |
|
72598CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.25,W= .135 |
In Stock: 195 $12.81000 |
|
72335SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.75,W= .0625 |
In Stock: 178 $12.81000 |
|
72443SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .115 |
In Stock: 115 $12.81000 |