| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.096" (2.44mm) |
| Diameter - Outside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Inside: | 0.783" (19.89mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 4.000" (101.60mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 16.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72393CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .085 |
In Stock: 893 $12.81000 |
|
72436SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.75,W= .112 |
In Stock: 745 $12.81000 |
|
72375SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.75,W= .081 |
In Stock: 198 $12.81000 |
|
72598CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.25,W= .135 |
In Stock: 195 $12.81000 |
|
72335SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.75,W= .0625 |
In Stock: 178 $12.81000 |
|
72443SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .115 |
In Stock: 115 $12.81000 |
|
72318SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 2.25,W= .105 |
In Stock: 457 $12.87000 |
|
A11-26CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .546,L= .59,W= .050 |
In Stock: 1,135 $12.90000 |
|
TA-2146CSCentury Spring Corp. |
LO= 2.969, SO= 1.484, W= 0.11 |
In Stock: 110 $12.90000 |
|
S-1228CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.875,L= 2.13,W= .092 |
In Stock: 942 $12.91000 |