| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.093" (2.36mm) |
| Diameter - Outside: | 1.100" (27.94mm) |
| Diameter - Inside: | 0.914" (23.22mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.500" (63.50mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 17.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72377CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .081 |
In Stock: 514 $12.72000 |
|
72410CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .096 |
In Stock: 436 $12.73000 |
|
814CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.125,L=7.00,W=.162 |
In Stock: 900 $12.74000 |
|
S-3230CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L= 3.78,W= .207 |
In Stock: 249 $12.79000 |
|
7010CSCentury Spring Corp. |
COMP, O=1.55, L=4.975, W=.225 |
In Stock: 410 $12.80000 |
|
11771CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.296,L= 2.50,W= .125 |
In Stock: 112 $12.80000 |
|
72414CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .0950 |
In Stock: 17,608 $12.81000 |
|
72393CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .085 |
In Stock: 893 $12.81000 |
|
72436SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.75,W= .112 |
In Stock: 745 $12.81000 |
|
72375SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.75,W= .081 |
In Stock: 198 $12.81000 |