| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.072" (1.83mm) |
| Diameter - Outside: | 0.875" (22.23mm) |
| Diameter - Inside: | 0.731" (18.57mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.560" (39.62mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 10.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72346SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .072 |
In Stock: 319 $12.28000 |
|
3347CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .734,L= 1.88,W= .070 |
In Stock: 269 $12.28000 |
|
KK-77CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .468,L= 1.25,W= .045 |
In Stock: 194 $12.28000 |
|
72324SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 3.00,W= .105 |
In Stock: 157 $12.28000 |
|
11265CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.296,L= 3.00,W= .162 |
In Stock: 219 $12.31000 |
|
11823CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.172,L= 5.75,W= .105 |
In Stock: 320 $12.32000 |
|
72538CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.00,W= .096 |
In Stock: 2,163 $12.34000 |
|
GG-57CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .56,W= .11 |
In Stock: 209 $12.34000 |
|
72537CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= .88,W= .096 |
In Stock: 171 $12.34000 |
|
4135CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.687,L= 2.50,W= .125 |
In Stock: 162 $12.35000 |