| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.105" (2.67mm) |
| Diameter - Outside: | 0.850" (21.59mm) |
| Diameter - Inside: | 0.640" (16.25mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.000" (76.20mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 32.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
11265CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.296,L= 3.00,W= .162 |
In Stock: 219 $12.31000 |
|
11823CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.172,L= 5.75,W= .105 |
In Stock: 320 $12.32000 |
|
72538CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.00,W= .096 |
In Stock: 2,163 $12.34000 |
|
GG-57CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .56,W= .11 |
In Stock: 209 $12.34000 |
|
72537CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= .88,W= .096 |
In Stock: 171 $12.34000 |
|
4135CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.687,L= 2.50,W= .125 |
In Stock: 162 $12.35000 |
|
72158SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 2.75,W= .055 |
In Stock: 378 $12.37000 |
|
72628CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .085 |
In Stock: 914 $12.39000 |
|
72629CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.50,W= .085 |
In Stock: 211 $12.39000 |
|
72061SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.50,W= .081 |
In Stock: 2,268 $12.43000 |