| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.070" (1.78mm) |
| Diameter - Outside: | 0.734" (18.64mm) |
| Diameter - Inside: | 0.594" (15.09mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.880" (47.75mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 18.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
KK-77CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .468,L= 1.25,W= .045 |
In Stock: 194 $12.28000 |
|
72324SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 3.00,W= .105 |
In Stock: 157 $12.28000 |
|
11265CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.296,L= 3.00,W= .162 |
In Stock: 219 $12.31000 |
|
11823CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.172,L= 5.75,W= .105 |
In Stock: 320 $12.32000 |
|
72538CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.00,W= .096 |
In Stock: 2,163 $12.34000 |
|
GG-57CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .56,W= .11 |
In Stock: 209 $12.34000 |
|
72537CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= .88,W= .096 |
In Stock: 171 $12.34000 |
|
4135CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.687,L= 2.50,W= .125 |
In Stock: 162 $12.35000 |
|
72158SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 2.75,W= .055 |
In Stock: 378 $12.37000 |
|
72628CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .085 |
In Stock: 914 $12.39000 |