| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.085" (2.16mm) |
| Diameter - Outside: | 1.100" (27.94mm) |
| Diameter - Inside: | 0.930" (23.62mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.000" (76.20mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 11.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72246SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= .75,W= .085 |
In Stock: 424 $12.27000 |
|
72233SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= .75,W= .081 |
In Stock: 243 $12.27000 |
|
72257SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 3.00,W= .085 |
In Stock: 203 $12.27000 |
|
71819SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= .63,W= .085 |
In Stock: 144 $12.27000 |
|
71821SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= .88,W= .085 |
In Stock: 109 $12.27000 |
|
B9-54CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .687,L= 1.63,W= .071 |
In Stock: 947 $12.28000 |
|
4389CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .875,L= 1.56,W= .072 |
In Stock: 515 $12.28000 |
|
72346SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .072 |
In Stock: 319 $12.28000 |
|
3347CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .734,L= 1.88,W= .070 |
In Stock: 269 $12.28000 |
|
KK-77CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .468,L= 1.25,W= .045 |
In Stock: 194 $12.28000 |