| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.016" (0.41mm) |
| Diameter - Outside: | 0.180" (4.57mm) |
| Diameter - Inside: | 0.148" (3.76mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.250" (6.35mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 9.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
70308CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .69,W= .018 |
In Stock: 3,437 $6.64000 |
|
70244CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .25,W= .012 |
In Stock: 3,312 $6.64000 |
|
70318CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.25,W= .018 |
In Stock: 2,959 $6.64000 |
|
70259CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .25,W= .014 |
In Stock: 1,763 $6.64000 |
|
70326CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .50,W= .020 |
In Stock: 1,703 $6.64000 |
|
70302CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .31,W= .018 |
In Stock: 1,673 $6.64000 |
|
70322CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .25,W= .020 |
In Stock: 1,660 $6.64000 |
|
70333CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .88,W= .020 |
In Stock: 1,617 $6.64000 |
|
70249CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .56,W= .012 |
In Stock: 1,577 $6.64000 |
|
70315CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.00,W= .018 |
In Stock: 1,407 $6.64000 |