| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.018" (0.46mm) |
| Diameter - Outside: | 0.180" (4.57mm) |
| Diameter - Inside: | 0.144" (3.66mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.000" (25.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 3.2 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
70247CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .44,W= .012 |
In Stock: 1,209 $6.64000 |
|
70281CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .31,W= .016 |
In Stock: 1,208 $6.64000 |
|
70300CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.75,W= .016 |
In Stock: 890 $6.64000 |
|
70305CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .50,W= .018 |
In Stock: 831 $6.64000 |
|
70327CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .56,W= .020 |
In Stock: 830 $6.64000 |
|
70283CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .44,W= .016 |
In Stock: 797 $6.64000 |
|
70262CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .44,W= .014 |
In Stock: 726 $6.64000 |
|
70304CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .44,W= .018 |
In Stock: 717 $6.64000 |
|
70287CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .69,W= .016 |
In Stock: 703 $6.64000 |
|
70339CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.25,W= .020 |
In Stock: 630 $6.64000 |