| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.020" (0.51mm) |
| Diameter - Outside: | 0.180" (4.57mm) |
| Diameter - Inside: | 0.140" (3.56mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.500" (12.70mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 9.5 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
70302CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .31,W= .018 |
In Stock: 1,673 $6.64000 |
|
70322CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .25,W= .020 |
In Stock: 1,660 $6.64000 |
|
70333CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .88,W= .020 |
In Stock: 1,617 $6.64000 |
|
70249CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .56,W= .012 |
In Stock: 1,577 $6.64000 |
|
70315CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.00,W= .018 |
In Stock: 1,407 $6.64000 |
|
70247CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .44,W= .012 |
In Stock: 1,209 $6.64000 |
|
70281CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .31,W= .016 |
In Stock: 1,208 $6.64000 |
|
70300CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.75,W= .016 |
In Stock: 890 $6.64000 |
|
70305CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .50,W= .018 |
In Stock: 831 $6.64000 |
|
70327CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .56,W= .020 |
In Stock: 830 $6.64000 |