| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.054" (1.37mm) |
| Diameter - Outside: | 0.540" (13.72mm) |
| Diameter - Inside: | 0.432" (10.97mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.000" (25.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 25.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71366CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.00,W= .047 |
In Stock: 232 $6.31000 |
|
71010CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= .69,W= .051 |
In Stock: 212 $6.31000 |
|
71659CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .50,W= .054 |
In Stock: 205 $6.31000 |
|
71675CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .88,W= .058 |
In Stock: 197 $6.31000 |
|
71661CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .75,W= .054 |
In Stock: 179 $6.31000 |
|
11859CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .765,L= 4.69,W= .093 |
In Stock: 163 $6.31000 |
|
71698CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .50,W= .067 |
In Stock: 147 $6.31000 |
|
71635CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .75,W= .041 |
In Stock: 117 $6.31000 |
|
71637CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.00,W= .041 |
In Stock: 106 $6.31000 |
|
70987CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .300,L= .56,W= .049 |
In Stock: 5,637 $6.33000 |