| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.054" (1.37mm) |
| Diameter - Outside: | 0.296" (7.52mm) |
| Diameter - Inside: | 0.188" (4.78mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.280" (32.51mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 62.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
70350CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .69,W= .022 |
In Stock: 5,578 $6.29000 |
|
70343CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .25,W= .022 |
In Stock: 4,119 $6.29000 |
|
70345CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .38,W= .022 |
In Stock: 2,452 $6.29000 |
|
70386CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .25,W= .026 |
In Stock: 2,451 $6.29000 |
|
70362CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.75,W= .022 |
In Stock: 2,059 $6.29000 |
|
70348CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .56,W= .022 |
In Stock: 1,950 $6.29000 |
|
70367CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .50,W= .024 |
In Stock: 1,872 $6.29000 |
|
70366CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .44,W= .024 |
In Stock: 1,736 $6.29000 |
|
S-289CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.375,L= 3.75,W= .062 |
In Stock: 1,612 $6.29000 |
|
70391CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .56,W= .026 |
In Stock: 1,573 $6.29000 |