| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.026" (0.66mm) |
| Diameter - Outside: | 0.180" (4.57mm) |
| Diameter - Inside: | 0.128" (3.25mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.560" (14.22mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 23.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
70363CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .25,W= .024 |
In Stock: 1,555 $6.29000 |
|
70378CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.00,W= .024 |
In Stock: 1,489 $6.29000 |
|
70352CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .81,W= .022 |
In Stock: 1,333 $6.29000 |
|
70368CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .56,W= .024 |
In Stock: 1,215 $6.29000 |
|
70365CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .38,W= .024 |
In Stock: 1,051 $6.29000 |
|
70399CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.00,W= .026 |
In Stock: 987 $6.29000 |
|
70389CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .44,W= .026 |
In Stock: 975 $6.29000 |
|
70361CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.50,W= .022 |
In Stock: 867 $6.29000 |
|
70364CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .31,W= .024 |
In Stock: 856 $6.29000 |
|
70349CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .63,W= .022 |
In Stock: 827 $6.29000 |